Časté otázky

Jak zjistím, jestli to zvládnu? Vše u  nás začíná absolvováním úvodního výcviku, jehož součástí je i psychologický test. Během výcviku lépe poznáš do čeho jdeš, poznáš nás a my poznáme tebe. To vše obvykle stačí proto, abys získal/a představu, co tě čeká a zdali se cítíš připraven/a.

Co když vznikne nějaká krizové situace? Zpočátku procházíš úvodním výcvikem, kde se na svou roli mentora připravíš, naučíš se krizovým situacím předcházet a pokud přeci jen nastanou, tak je i zvládat.

Co mě čeká na psychologickém testování? Vyplníš krátký osobnostní dotazník před výcvikem, jeden maličko delší během výcviku a odpovíš nám na tři otevřené otázky. To vše vyhodnotí naše externí psycholožka Bára, se kterou se potkáš první den výcviku, a poté si tě pozve a sdělí ti zpětnou dotazníků. Není třeba mít obavy – chceme tě jen lépe poznat a podle toho snáz určit, s jakým klientem tě spárovat.

Co když si nebudu vědět rady, jak svému parťákovi pomoct? Vedeme tě, posíláš nám zprávu po každé schůzce a vždy dostaneš zpětnou vazbu pracovníka. Zároveň jsou ti k dispozici supervize, kde můžeš čerpat ze zkušenosti ostatních, dostaneš různé tipy. Naši pracovníci jsou také dostupní na telefonu.

Co když nebudu vědět co podnikat na schůzkách? I na to jsme připraveni. Kontaktuješ koordinátorku dobrovolníků, která ti s programem ráda poradí. Máme k dispozici širokou škálu volných vstupů do kin, muzeí, galerií, fitness center, nebo třeba na boulderovou stěnu či na výtvarný kurz. Podle toho, na co se ty a tvůj parťák budete cítit, vám volný vstup zařídíme. Nemusíte však spoléhat jen na volné vstupy – občas je obyčejná procházka Prahou ta největší zábava.

Jací jsou mentoři v Latě? Náš dobrovolnický tým tvoří mladí lidé, kteří mají chuť a čas pracovat s našimi klienty. Dokáží reflektovat zpětnou vazbu, orientovat se na dlouhodobé cíle, přemýšlet o mentorském vztahu, zvládají i náročné a zátěžové situace, jsou otevření, tvořiví a spolupracující.

Ještě lepší představu o dobrovolnictví v Latě získáš díky příběhům mentorům a můžeš se také podívat na rozhovor s naší dobrovolnicí a pracovníky na platformě Welcome to the Jungle.

Uvažuješ o zapojení? Všechny potřebné informace najdeš tady.

Jsme tu už 30 let

Podpora dospívajícím i rodinám

1 000 zapojených dobrovolníků