Vzpomínka na Oldu Matouška

Vzpomínka na Oldu Matouška

Oldřich Matoušek, duchovní otec Laty. Neskonalý odborník a jeden ze zakladatelů sociální práce u nás, profesor na univerzitě. Pro nás to byl především, člověk, který založil Latu na principech, které se snažíme dodržovat dodnes.

Věřil síle vrstevnické podpory a zkoušel různé metody tak dlouho, až přišel na ty nejefektivnější. Zpočátku docházelo k zajímavým okamžikům. Uvedu příklad. Jednou vyrazil se skupinou delikventních klientů a skupinou dobrovolníků s cílem předat „správný životní vzorec“ od dobrovolníků ke klientům. Co se ale nestalo.  Klienti si přebírali od sebe to špatné. Začal proto zkoušet práci jeden na jednoho, tedy tandem dobrovolník a klient. Tento model se nám osvědčil a pracujeme s ním dodnes.

Neváhal a se svými tehdejšími kolegy, našimi předchůdci, vyrazil do zahraničí, aby zjistil, co kde funguje. Snažil se přebírat nejnovější trendy v pomoci potřebným.
Jeden z podobných impulsů byl i v roce 2012, kdy jsme podali jeden z projektů k podpoře na MPSV a „přiklepli“ nám peníze. Zároveň nám řekli, že přidělené prostředky nám asi vezmou, pokud projekt práce s rodinami nepozměníme. V té chvíli přišel Olda a říká: „tak zkuste pracovat s rodinami metodou Rodinných konferencí.“ A podařilo se. Byli jsme jedna z prvních a nyní jsme jedna z mála organizací, která s touto metodou pracuje a snaží se ji šířit dále po republice.

Jednoduše řečeno. Olda byl Laťák a v našich srdcích i v odkazu bude stále dále žít. Tak, jak jsme mu to po svém vzkázali na zádušní mši, kterou jeho zarmoucená rodina uspořádala. I touto vzpomínkou chceme rodině Oldy vyjádřit svoji soustrast.

Tým Laty

Růže pro Oldu Matouška

Jsme tu už 29 let

Podpora dospívajícím i rodinám

1 000 zapojených dobrovolníků

Jak nás podpořit

 

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Ochrana osobních údajů