O tom, jaké to je být dobrovolníkem v Latě jsme psali v předchozích dvou blozích. Nyní je na čase podívat se na dobrovolnictví i z druhé stránky. Každé dvojici „kryje záda“ parťák, kterému u nás říkáme koordinátor mentoringových vztahů. Je to zkušenější mentor, který se na vše dokáže podívat z nadhledu a podpořit dobrovolníka i klienta na jejich společné cestě. Taky vás napadlo, podle jakého klíče dáváme tyto dvojice dohromady a jaké vlastnosti jsou důležité pro dobrovolníky? Povídali jsme si o tom s Anitou Buchtovou, která u nás čtyři roky pracovala jako dobrovolnice a nyní je po sedm let našim dvojicím parťákem.
Na úvod si pojďme zrekapitulovat, jak vrstevnický mentoringový program Ve dvou se se to lépe táhne funguje.
Každý v životě potřebujeme lidi, kteří jsou nám životními vzory. Můžete se zamyslet, kdo pro vás byl během života důležitým parťákem – zdrojem jistoty, přijetí, moudrosti a nadhledu. Takoví lidé jsou pro vás tzv. přirozenými mentory. V období dospívání se přirozenými mentory stávají především lidé o pár let starší, ke kterým vzhlížíme a také naši vrstevníci. Ne každý má ale štěstí takového člověka poznat a navázat s ním přátelský vztah. Pro takové mladé lidi je tu náš program. Jeho smyslem je poskytnout klientům možnost zažít si mentoringový vztah 1 na 1. S ohledem na klientovy potřeby tedy vybíráme z našich dobrovolníků vhodného parťáka, který bude o trochu starší vrstevník. Dobrovolník je pro mladšího parťáka nenuceně příkladem a průvodcem v dobrých i náročných časech. Aby bylo možné vytvořit si parťácký vztah s někým úplně cizím, je potřeba pravidelně se vídat, trávit spolu čas, vzájemně komunikovat a sbírat společné zážitky.
Jednoduše a výstižně to ukazuje následující obrázek
Existují vlastnosti, které by Laťácký dobrovolník měl mít?
Na tuhle otázku se mi odpovídá opravdu těžce, protože neexistuje jednoduchá odpověď. Kdybych se o takovou zkratku pokusila, odpověď by byla, že je to někdo houževnatý a loajální jako Hermiona – parťačka Harryho Pottera nebo Frodův zahradník Sam z Pána prstenů.
Pracujeme s různě starými klienty (od 12 do 26 let). Každý z nich se v životě potýká s jinými těžkostmi a každý z nich je originál. Proto potřebujeme různorodé dobrovolníky.
Zjednodušeně potřebujeme trestně bezúhonné lidi určitého věku (18-30 let), kteří jsou ochotni nabídnout kus sebe a svého volného času. Důležité jsou také: spolehlivost a osobní stabilita, znalost svých hranic, schopnost vcítit se, komunikační dovednosti a schopnost dávat zpětnou vazbu s citem a srozumitelně.
Alchymie při „párování“ dvojic
Vrstevnický mentoring je o vztahu mezi dobrovolníkem a klientem. Existuje klíč, podle kterého párujete dvojice dohromady?
Pro náš program je klíčová vrstevnickost, v první řadě proto ke klientům hledáme dobrovolníky podobného věku. Také je zásadní, aby oba z dvojice měli obdobné časové možnosti. Pokud by se časově míjeli, nebylo by jejich setkávání reálné. Hlavně v začátcích spolupráce jsou důležité společné zájmy, protože se pak snáze hledají společná témata k povídání a aktivity. Dále samozřejmě zohledňujeme individuální potřeby našich klientů.
Stane se někdy, že si dvojice takzvaně nesedne?
Jsme jen lidi, stát se to tedy může. Víme, že během prvních 3 – 4 schůzek se dvojice „oťuká“ natolik, aby oba dokázali nezávisle říct, jestli mají nebo nemají zájem s parťákem pokračovat v dlouhodobé spolupráci (min. půl roku). Tohle se od obou dozvím na osobním setkání v naší kanceláři. Ve chvíli, kdy z rozhovoru zjistím, že to není úplně ono a pokračovat nechtějí, spolupráci ukončím. Zároveň od klienta mezi čtyřma očima zjišťuji, jestli má zájem pokračovat s jiným dobrovolníkem nebo ne. Když má klient zájem, doptávám se, co klientovi ve spolupráci s aktuálním dobrovolníkem nesedělo nebo mu chybělo, abych to zohlednila při příštím výběru vhodnějšího parťáka. I tahle nepříjemná situace je pro naše klienty často přínosná, protože mají možnost říct svůj názor a zažít, že je pro nás jeho vyjádření důležité a budeme ho respektovat.
Koordinátor mentoringových vztahů jako mentor pro dobrovolníky
Jaká je role koordinátora mentoringových dvojic?
Zjednodušeně řečeno jsem vlastně mentorem pro dobrovolníky a jejich prostřednictvím pro své klienty. Po celou dobu zapojení provázím své klienty zpovzdálí. Osobně se s klienty vídám minimálně jednou za tři měsíce při společném rozhovoru, kde aktualizujeme plán další spolupráce. Současně klienti vědí, že v případě potřeby se na mě mohou obracet. K tomu jsem každý týden v kontaktu se všemi dobrovolníky, kteří spolupracují s mými klienty, abych měla představu o aktuálním dění u jednotlivých dvojic. Na všechny zprávy dobrovolníků reaguji zpětnou vazbou, která často obsahuje náměty k zamyšlení, nebo třeba konkrétní nápad pro aktivitu na příští setkání dvojice.
Pokud to situace klienta nebo jeho rodiny vyžaduje, nabízím klientovi propojení s dalšími službami, které Lata nabízí nebo odkazuji na jiné odborníky.
Anita Buchtová
Koordinátorka mentoringových vztahů
Anita spolupracuje s Latou již téměř deset let. Zaujala ji myšlenka programu Ve dvou se to lépe táhne podělit se s někým mladším, kdo má komplikovanější dospívání a méně štěstí, než měla ona, o kousek svého času a dobré vůle. Začínala s námi jako dobrovolnice a byla téměř čtyři roky parťačkou mladším vrstevníkům. Poté se stala koordinátorkou mentoringových vztahů. Její zážitky z této oblasti by vydaly na soubor povídek. Na její práci ji naplňuje hlavně smysluplnost, kterou vidí v podpoře rozvíjení potenciálu mladých lidí, se kterými spolupracuje.