Dobrovolnictví je dar. Změň svůj život, přidej se k nám v roce 2018!

Každý rok si dáváme nějaká předsevzetí, která bychom chtěli splnit. Kdo si dal do nového roku předsevzetí pomáhat ostatním, může zkusit třeba dobrovolnictví v organizaci Lata. Výcvik se koná v březnu už 7. března 2018. Své životopisy a motivační dopisy můžete už nyní zasílat na peterkova@lata.cz.Kromě dobrého pocitu si odnesete i cenné zkušenosti, jedinečné zážitky a nové dovednosti. „Dobrá neziskovka nepečuje jen o své klienty, ale také o své dobrovolníky, pokud s nimi spolupracuje,“ vysvětluje ředitelka organizace Lata Markéta Ježková.

Příchod nového roku se jeví jako ideální příležitost k tomu změnit své staré návyky a začít pěkně od začátku, s čistým štítem, s novým životním stylem. Zná to každý: zhubnu, přestanu kouřit, strávím méně času na internetu, začnu přispívat na charitu. A co zkusit místo peněz darovat někomu tři hodiny svého času týdně?

„Na první pohled se může zdát, že dobrovolnictvím člověk nic nezíská a jen dává svůj čas a energii. Opak je ale pravdou. Dobrá neziskovka totiž nepečuje jen o své klienty, ale také o své dobrovolníky,“ říká Markéta Ježková, ředitelka organizace Lata, která pomáhá dětem a mládeži v obtížných životních situacích a jejíž programy by bez dobrovolníků vůbec nemohly fungovat.

Latou projde za rok téměř 90 mladých lidí, kteří pomáhají svým mladším vrstevníkům bez nároku na finanční odměnu. Ale přes počáteční nadšení může po čase přijít rozčarování, že ne vše jde tak, jak si původně představovali. Proto má Lata propracovaný systém motivace dobrovolníků.

„Dobrovolníky vzděláváme a připravujeme na práci s klienty a na situace, s kterými se mohou setkat. Dobrovolnictví v Latě však není jen o klientech, ale také o skvělé partě aktivních mladých lidí. Kolektiv tmelíme na společně organizovaných dobrovolnických akcích, jako jsou teambuildingy, Lata hory nebo předprázdninové závody na bobové dráze,“ popisuje koordinátorka dobrovolníků Karolína Peterková.

Už při úvodním školení se tak dobrovolníci setkají například s metodou assessment centra nebo s tréninkem modelových situaci, později navazují různé vzdělávací kurzy a workshopy, díky kterým se dobrovolníci zdokonalují nejen v práci s klienty, ale i v obecně uplatnitelných dovednostech jako je komunikace nebo řešení krizových situací.

To, jak si Lata ochoty mladých lidí váží, dokazuje i její ocenění Dobrovolník Laty, kterého následně nominuje na celostátní dobrovolnickou cenu Křesadlo. Za rok 2017 se vítězkou stala Josefína Záhorová, která se se svojí klientkou Blážou schází téměř rok a půl.

Když si uvědomím, co všechno mi působení v Latě přineslo, cítím vděk. Vztah s klientkou mě ovlivnil více, něž bych si to před začátkem dobrovolnické činnosti dokázala představit. Být jeho součástí přispívá k mé sebereflexi, více na sobě pracuji a více se snažím pečovat o vztahy v osobním životě. Těší mě vidět posuny k cílům, které jsme si s klientkou stanovily. V posledních měsících mě naplňují především obyčejné chvíle, kdy na schůzkách sdílíme radost z příběhů, ve kterých klientka pomáhá lidem v rámci své praxe. Těžší chvíle mě zase učí překonávat překážky a hledat řešení, což je zkušenost, kterou přenáším dál do svého osobního života. Také vím, že mám možnost obrátit se na pracovníky Laty. V případě potřeby mohu o čemkoliv, co se týká dobrovolnické činnosti, mluvit v supervizní skupině. To je pro mě velmi důležité, protože i odtud čerpám sílu a inspiraci. Také mám dobrý pocit z příležitosti obohatit vlastními zkušenostmi ostatní dobrovolníky. Vedle vztahu s klientkou jsem v Latě našla několik dalších důležitých přátelství. Ze srdce děkuji všem lidem, kteří mě nejen poslední rok a půl inspirovali a podporovali, ráda budu čeřit tuhle vlnku dál.“ řekla ke svému působení v organizaci.

Příznačné je, že Josefína byla vybrána Dobrovolnicí roku nejen díky plnění svých dobrovolnických povinností, ale také proto, že na sobě neustále poctivě pracuje a využívá široké nabídky kurzů či supervize. I to jí pomohlo překonat určité komplikace ve vztahu s klientkou a zachovat si chuť k dobrovolnictví.

Lata – programy pro mládež a rodinu, z.ú.

Lata – programy pro mládež a rodinu, z.ú. pomáhá od roku 1994 sociálně ohroženým dětem a mladým lidem ve věku 13-26 let. Hlavní projekt „Ve dvou se to lépe táhne“ je založen na vrstevnické podpoře od vyškolených dobrovolníků, od nichž se klienti učí, jak se vypořádat s obtížnými životními situacemi a kvalitně trávit volný čas. Pomoc dobrovolníků je doplněna o odbornou péči sociálních pracovníků a další doplňkové služby. V roce 2012 rozšířilo sdružení své služby o program podpůrné individuální práce s rodinou. Jeho cílem je provázení rodičů v náročných momentech výchovy dětí, nalezení prostoru pro komunikaci mezi členy rodiny a posílení zdravých vazeb mezi nimi.  Za svou práci získala Lata v roce 2013 mezinárodní Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci, v roce 2014 byla oceněna jako Neziskovka roku. Více informací naleznete na www.lata.cz

Kontakt pro dobrovolníky: Bc. Karolína Peterková, Koordinátor dobrovolníků, peterkova@lata.cz, tel. 775 621 036

Kontakt pro média: Ing. Petra Melingerová, PR a fundraiser, melingerová@lata.cz, tel. 775 621 094

Jsme tu už 28 let

Podpora dospívajícím i rodinám

1 000 zapojených dobrovolníků

Jak nás podpořit

 
 

Spravovat souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Ochrana osobních údajů