Chci být mentorem

ZAŽIJ.  POZNÁVEJ. POSILUJ. ROZVÍJEJ – SEBE I DRUHÉHO

K nám do Laty přichází dospívající a mladí lidé, kteří v náročném období svého života potřebují podporu. Postrádají někoho, kdo by je provázel na cestě ve chvílích, kdy se zrovna nedaří a s kým by se mohli naučit takové situace lépe zvládat. Kdo není ani rodič, spolužák, sociální pracovník nebo psycholog. Kdo je prostě starší parťák, který je blízký, ale zároveň má odstup. A proto vznikl laťácký program Ve dvou se to lépe táhne, kde jim takového parťáka do nepohody dokážeme najít – je jím dobrovolník, vyškolený mentor. Co může být nepohodou? Třeba když se nedaří zapadnout do kolektivu, trávení času rizikovým způsobem, dětství trávené v dětském domově či vzájemné neporozumění v rodině a nefungující vztahy.

Jak to funguje?

Dvojice se vídá pravidelně 1x týdně na 2-3 hodiny a společně podniká různé aktivity od procházek přes sport, divadlo až po výlety. Přitom se však děje mnohem víc. Mezi dvojicí vzniká mentorský vztah, prostor pro důvěru a podporu. Dochází k vzájemnému obohacování a právě to u nás dobrovolníky i jejich parťáky baví! Mladý člověk, který si jde do Laty pro pomoc je pro Latu klientem a pro mentora parťákem.

Co mentorům dobrovolnictví v Latě přináší?
  • dobrý pocit, že tu byli pro někoho, kdo to potřeboval a že se mohou ohlédnout za odvedeným kusem práce
  • nové zážitky a vystoupení z komfortní zóny
  • poznávání sebe sama ve vztazích – zjišťují jak pracují se svými hranicemi, uplatňují sebereflexi či  umí dávat a přijímat zpětnou vazbu
  • prožívání offline a dotahování věcí do konce
  • prověření své vůle jako schopnosti orientovat se na dlouhodobé cíle a překonávat překážky
  • ocenění a zpětnou vazbu – našich dobrovolníků si velmi vážíme a umíme je ocenit
  • možnost být součástí skvělé dobrovolnické party aktivních lidí a setkání na společných akcích
  • cennou praxi v přímé samostatné práci s klientem s maximální podporou týmu Laty pro ty, kteří se chystají či už studují v oboru pomáhajících profesí
  • příležitosti účastnit se zajímavých kurzů či workshopů
Jak tvá práce mentora pomůže?

Mladí lidé zapojení v našem programu často říkají, že jim dobrovolník – mentor pomohl ukázat, jak to má správně fungovat v přátelském vztahu nebo se zlepšilo jejich sebevědomí a získali odvahu či potřebné postrčení k něčemu, co je potřeba udělat. Díky tobě může tvůj parťák zažít nové věci a to ve skutečném světě – tedy občas online, ale hlavně offline.

S kým budeš v Latě spolupracovat?

V nejužším kontaktu budeš s Monikou, Verčou, Anitou a Kristýnou. Celý tým má za sebou dobrovolnickou zkušenost v Latě! Dobře tedy vědí, do čeho jdeš a co tě čeká. Navíc máme za sebou s tímto programem 25 let praxe. Náš tým je tu proto, aby tě provázel a podporoval na tvé cestě a dbá na to, aby bylo tobě  i tvému parťákovi v Latě dobře. Staneš se také součástí týmu mentorů, všichni se pravidelně potkáte na tzv. supervizích, kde můžete sdílet své zkušenosti i těžkosti, vzájemně si poradit a nechat se vést zkušeným odborníkem – supervizorem.

Co požadujeme?

Čas a odpovědný přístup. Naše motto zní: „Na dobré věci se vyplatí si počkat! “ Potřebujeme tě alespoň na jeden rok. Proč? Mentoring je založený na vztahu a než se v něm začnou dít ty správné věci, trvá to. Období jednoho roku je prověřená doba, která je potřeba pro to, aby se tvůj parťák mohl posunout a abyste oba mohli načerpat ze zkušenosti v Latě maximum. Obvykle dobrovolníci věnují Latě 3-4 hodiny času týdně. Z důvodu zachování vrstevnického principu mezi mentorem a dospívajícím je pro zapojení dobrovolníků omezen věk a to hranicí 18 – 30 let.

Kdy a jak na to? Nejbližší termín mentorského výcviku je ve dnech 20.11. a 22. – 24. 11. 2019.

Pošli životopis a motivační dopis nejpozději do 10. 11. 2019 koordinátorce dobrovolníků Veronice na vodova@lata.cz. Zašle ti více informací a domluvíte se spolu na úvodním pohovoru.

Ještě si to nedovedeš představit? Podívej se na videa nebo si přečti příběhy mentorů či časté otázky.

Fungujeme už
25 let

Pomohli jsme už více než
1 000 klientů

Latou prošlo přes
800 dobrovolníků

Právě teď pracujeme na
4 projektech